Pırlanta ve Mücevher Sertifikaları Nedir?

uluslararasi-pirlanta-sertifikasi

Pırlanta sertifikaları nedir?

Müstakbel eşinize tektaş pırlanta yüzük almaya karar verdiniz, belki de tektaşımı kendim alırım diyenlerdensiniz. Satın almayı düşündüğünüz tek taş pırlanta yüzük, pırlanta kolye yada şık bir çift pırlanta küpe olsada kafanızı karıştıran bir takım sorular olduğunu görüyor gibiyiz.

Bir taraftan bütçenize uygun bir pırlanta mücevher arıyorsunuz, diğer yanda alacağım pırlantanın sertifikası nasıl okunur? Pırlanta sertifikası nasıl olur ? Hangi pırlanta sertifikasına güvenilir ? gibi soruların cevaplarını bilmiyor olmakta sizi rahatsız ediyor olmalı.

Pırlanta sertifikası ne işe yarar ? Pırlanta sertifikası örnekleri nelerdir? tüm bu sorularınızın cevaplarını tarafsız pırlanta ve mücevher sertifikaları ile ilgili makalemiz de bulacaksınız.

pirlanta-inceleme-rapor

Mücevher sertifikaları nedir?

Öncelikle pırlanta ve mücevher sertifikaları hakkında bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşalım istedik. Bu temel bilgiler dünyanın her yerinde aynıdır değişmez.

Milyonlarca yılda oluşan dünyanın en sert ve en değerli madenlerinden biri olan pırlanta bildiğiniz gibi artık evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu özelliğinin yanı sıra pırlanta mücevherler günlük hayatımıza girerek altın mücevherlerin yerini almaya da aday olmuşlardır. Geleneksel düğün, nişan, evlilik hediyeleri artık günümüz de yerini pırlantalı mücevherlere bırakmıştır.

Alacağınız pırlanta ürünlere ödeyeceğiniz paraları düşündüğümüz de bu ürünler için verilen sertifikalarında önemi artmaktadır. Pırlanta sertifikaları iki farklı kategoriye ayrılır.

karat-kesim-sekil-renk

1-Uluslararası Pırlanta Sertifikası - Pırlanta Değerlendirme Raporu

Uluslararası pırlanta sertifikası almak için, pırlantanın mücevher yapılmadan önce yetkili laboratuara teslim edilmesi gerekmektedir. Ülkemiz de perakende satışlarda ürünler ile birlikte uluslararası pırlanta sertifikası çok nadir olarak verilmektedir. Müşterilerin özel talepleri ile temin edilen bu tür pırlanta sertifikaları dünyada kabul gören tek pırlanta sertifikası olarak yerini almıştır.

Uluslararası pırlanta sertifikaları için kelimenin tam anlamıyla pırlanta taşa yapılan check-up raporu da diyebiliriz.

Nasıl hazırlanır? Pırlanta laboratuara gönderilir, yüksek teknoloji ile taşın tüm özelliklerinin incelemeleri yapılır ve gerekli rapor hazırlanır. Bu tür sertifikaları hazırlayabilecek tüm dünyada kabul gören iki önemli kuruluş vardır. Bunlar GIA (Amerika Gemoloji Enstitüsü) ve HRD (Hoge Raad voor Diamant).

HRD-pirlanta-tas-sertifikasi

Pırlanta Raporu

Yukarda örneğini gördüğünüz detaylı olarak hazırlanmış pırlanta raporlarında taşın tüm detayları hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sertifikaları genellikle pırlanta toptancıları alım satım yaparken kullanırlar.

Sertifika da 4C (carat, cut, color, clarity) karat, kesim, renk ve berraklık bilgilerinin dışında pırlantanın değerini etkileyen diğer önemli bilgilerede yer verilmektedir. Bu kategori sertifikalar ile birlikte aldığınız pırlanta mücevherler de yanılma payınız düşücek ve güvenli alımı yapabileceksiniz.

Uluslararası pırlanta sertifikaları ile satılan pırlanta taşlar %20-30 daha pahalıdır.

Pırlanta taş raporlu, sertifikalı pırlanta yüzük modellerimizi inceleyebilirsiniz.
HRD-mucevher-sertifikasi

2- Mücevher Sertifikaları - Mücevher Raporu (Jewelery Report)

Mücevher sertifikaları, pırlantaların mücevher olarak imalatı gerçekleştirildikten sonra çıkartılmaktadır. Bu nedenle mücevher sertifikaları pırlantaya ait tüm detayları içermez. Genel bilgileri içeren mücevher sertifikaları firmalarımız tarafından verilmektedir.

Türkiye de bulunan mücevher firmaları verdiği mücevher sertifikalarından kanunlar önünde sorumludur. Her firma verdiği mücevher sertifikasına doğru bilgileri yazmak zorundadır. Bu nedenle firmalarımızın verdiği mücevher sertifikalarına güvenebilirsiniz. Bazı firmalarımız HRD gibi kuruluşlara ürünlerini gönderip mücevher sertifikası çıkartılmasını talep etmektedir.

Resimdeki örnek HRD mücevher sertifikasında gördüğünüz üzere HRD mücevher sertifikalarında kesim özelliğine yer vermemektedir. Oysa kesim pırlantanın değerini anlamanız için çok önemli 4 özellikten biridir. Ayrıca HRD çok taşlı olarak satılan pırlanta mücevherler için verdiği mücevher sertifikalarında renk, berraklık, karat, taşın simetrisi gibi pırlanta için 4 önemli bilgiyi de iki alternatifli olarak vermektedir.

Bu nedenle alacağınız ürün HRD yada GIA mücevher sertifikalı olsa da mutlaka satın aldığınız firmalarımızdan kendi firma sertifikalarını almayı ihmal etmeyin. Her iki sertifika da dikkat etmeniz gereken önemli noktalar aynıdır. Bu önemli noktaları inceleyelim.

lup-buyutec
pirlanta-secerken-dikkat

Pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli?

Pırlanta mücevher alırken tüketicilerimiz genel de taşın renk özelliklerine odaklanmaktadır. Bu nokta da pırlanta için çok önemli olan kesim özelliği, berraklık, taşın cilası, mavi ışık altında nasıl göründüğü gibi özellikler göz ardı edilmektedir. Sakın unutmayın kesimi iyi olmayan, cilası iyi olmayan, berraklığı iyi olmayan bir pırlanta yüzük aldığınız da rengi ne kadar yüksek olsa da asla kesimi iyi olan bir pırlanta gibi ışığı yansıtıp parlak bir görüntü veremez.

Kesimden asla feragat etmeyin. Her zaman kesimi çok iyi olan pırlantaları tercih edin. Bütçenize göre renk özelliği ve berraklıktan bir miktar feragat edebilirsiniz.

Satın aldığınız mücevherin sertifikalarında kesim özelliğinin yazmasına özellikle dikkat ediniz. Parmağınız da taşın nasıl ışığı yansıttığını gözlemleyin. Paragraftaki konuyu bir örnek vererek net anlamanızı istedik. Bir tektaş yüzük E- F renk olabilir ancak bu taş iyi kesilmemiş ve cilası iyi yapılmamış ise H - G renk iyi kesilmiş ve iyi cilası olan pırlanta yüzük çok daha parlak ve canlı görünecek ve ışığı çok daha iyi yansıtarak parmağınız da dikkat çekecektir.

Asla unutmayın yüksek renk ve yüksek değerlere sahip olan bir pırlanta ucuz satılamaz. Bu tür uygun fiyatlara bulduğunuz yüksek renk pırlanta mücevherlerin dünya pırlanta borsasında satış fiyatları çok düşüktür. Bunun nedeni pırlantaların sadece renkleri yüksektir. Pırlanta için çok önemli olan diğer özellikler, kesim, cila, floresan maalesef normal değerlerin altında kalmaktadır. Bu nedenle çok düşük fiyatlara tedarik edilmektedir. Sizde bu nedenlerle uygun fiyatlara satın alabiliyorsunuz. Ayrıca kesimleri iyi olmayan bu tür yüksek renk uygun fiyatlı pırlantalar olması gereken büyüklükten çok daha küçük görünürler. 0.30 karat pırlanta eğer kötü kesilmiş ise 0.23 karat bir pırlanta büyüklüğünde görünür.

Her türlü sorunuz için bize yazmaktan yada aramaktan çekinmeyin.

Saygılarımızla

My Diamond Pırlanta

* Bu makale özgün bilgiler ışığında derlenmiştir. Kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.