Pırlanta Nedir?

elmas-nedir

Elmas Nedir?

Pırlanta doğanın kalbin de milyonlarca yılda oluşan Elmas'ın kesilmesinden elde edilen dünyanın en sert ve değerli madenlerinden biridir.

Bir pırlantanın değerini belirleyen bir çok farklı özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerin önemli olanlarını aşağıda sizler için derledik. Bu önemli özellikleri incelemeye geçmeden önce bilmeniz gereken, fakat halk arasında pek bilinmeyen bazı önemli noktaları sizlerle paylaşıp konuya daha güncel ve geniş bir açıdan bakmanızı sağlamaya çalışacağız.

Mücevher sektöründe kullanılan pırlantalar son tüketiciler tarafından ülkemiz de öncelikle renk özelliği dikkate alınarak tercih edilmektedir. Bu son derece yanlış bir alım şeklidir. Yüksek renk özelliğine sahip bir pırlanta eğer iyi kesilmemiş ise ne ışığı yansıtır ne de büyüklük olarak olması gereken standartlar içerisinde yer alır.

Örneğin 0.30 karat büyüklüğünde F rengin de bir pırlanta almak istiyorsunuz.

Bu pırlanta, iyi kesilip cilası iyi yapılmamış ise 0.23 - 0.24 karat bir pırlanta büyüklüğünde görünür ve ışığı yeterince yansıtmadığı için asla ışıltılı bir görüntü vermez.

Aşağıda sizlere pırlanta karatlarının olması gereken standart ölçülerini verdik. Tektaş pırlanta bir yüzük alırken, lütfen renk dışında taşınızın çap ölçülerini kontrol ediniz.

Kesimleri ve cilaları kötü olan, fakat renkleri yüksek olan pırlantaların fiyatları dünya pırlanta borsalarında çok düşüktür. Yüzük üzerinde laboratuarlardan alınan mücevher sertifikaların da kesim hakkında maalesef yorum yada bilgi verilmemektedir. Bu bilgileri aklınızda tutun ve mutlaka alacağınız ürün laboratuar sertifikalı olsa da taşın kesimini yani taşın çapının ölçüsünü öğrenin.

pirlanta-nedir

Pırlanta rehberi

Pırlanta mücevher satın almak genellikle birçok insan için yeni bir deneyimdir, ancak bunun karmaşık bir şey olması gerektiği anlamına gelmez.Bir pırlantanın değerini ve kalitesini etkileyen temel özellikleri anlamak basit ve anlaşılması kolaydır. Pırlanta mücevher satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken ana noktalar boyunca size yol göstermek için bu kılavuz hazırlanmıştır. Bu kılavuzu okuduktan sonra pırlanta uzmanı olma yolunda ilerliyorsunuz. Ancak unutmayın, herhangi bir sorunuz varsa veya herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçin, yardım için her zaman buradayız.

pirlanta-karat

Pırlanta karatı

Karat, bir pırlantanın ağırlığını ifade eden bir terimdir. 20. yüzyıldan önce elmaslar, küçük ve üniform olan ve pırlantaya karşı mükemmel bir karşı ağırlık olarak sunulan keçiboynuzu tohumları kullanılarak ölçülmüştür. "Keçiboynuzu" kelimesi, bugün kullandığımız "karat" kelimesinin kökenidir. Karat bir ağırlık ölçüsüdür ve bir boyut ölçüsü olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı karat ağırlığı olan elmaslar boyut olarak değişebilir. Bir elmasın kesim ve şekil oranları, bir elmasın diğerine göre boyutunu etkileyebilir. Yukardaki tabloda en küçükten, en büyüğe pırlanta karatlarının çapını milimetre değer olarak karşılığını inceleyebilir, boyutla ilgili bilgi edinebilirsiniz..

pirlanta-berraklik

Pırlanta berraklığı

Elmaslar, yer kabuğunun altında aşırı sıcaklık ve basınç altında oluştuğundan, hemen hemen tüm elmaslar inklüzyon olarak adlandırılan küçük kusurlar içerir. Kapsamları doğum lekeleri gibidir ve pırlantanın tamamen doğal bir parçasıdır ve her bir pırlantaya kendi özgünlüğünü verir. Bir pırlanta da mevcut olan daha az doğum lekeleri, daha yüksek dereceli bir pırlantaya atfedilir ve bu nedenle daha değerli bir pırlanta olur. Pırlantanın sınıflandırması her zaman 10x Lupe denilen büyüteç ile yapılır. Yukarıdaki tabloda pırlantanın içine büyüteçle bakıldığında görünen leke ve buna göre sınıflandırması yer almaktadır.

pirlanta-rengi

Pırlanta rengi

Pırlanta rengi, pırlanta da mevcut olan renk eksikliğini, dolayısıyla 'beyazlığını' belirtir. Renk bir elmasta açık sarı olarak görünür. Bunun nedeni, elmasın Dünya kabuğunun altında oluşturulduğunda azot bulunmasıdır. Rengi olmayan bir elmas, bir renk tonu olan bir elmastan daha değerlidir. Eğitimsiz bir göze göre D - H renkleri arasında çok az fark vardır. Yukardaki tablo da en beyazdan yani renksizden, en renkliye doğru derecelendirilmiş bir skala göreceksiniz. Bu renk skalasına göre inceleyerek, satın alacağınız pırlantanın kalitesini ve bu etkenler doğrultusunda fiyatını kendi kendinize belirleyebilirsiniz.

pirlanta-rengi

Pırlanta kesim

Bir elmasın kesilmesi (şekil ile karıştırılmamalıdır) bir elmasın en önemli özelliklerinden biridir. Bir pırlantanın ne kadar iyi kesildiğini ışık dönüşü belirler, iyi kesilmiş bir pırlanta parlaklık ve ışıltı saçar. Eğer elmas çok sığ veya çok derin kesilirse, taşa giren ışığın alttan ve yanlardan kaçması, dolayısıyla elmasın ışıltısını ve güzelliğini olumsuz etkiler. My Diamond da sattığımız tüm pırlantalar, ideal kesimdir. Bu, sattığımız tüm pırlantaların güzel bir ışıltı sağlayarak, olağanüstü ışık dönüşüne sahip olduğu anlamına gelir.

pirlanta-rengi

Pırlanta şekli

Her pırlanta kendi doğasına özel durumundan dolayı eşsizdir ve her insanın zevkine göre tercih ettiği pırlanta şekli vardır. Yuvarlak şekil pırlanta, dünyada satılan tüm pırlantaların %70 lik oran ile en popüler şekil olarak zirveye oturmuştur. Yuvarlak şekil; pırlantaya rakipsiz bir ışıltı ve parlaklık sağlayarak, onu en üstün kılar. Prenses pırlanta ikinci seçim olarak yuvarlak pırlantadan sonra en popüler şekildir. Prenses pırlanta fantastik bir ışıltı veren zarif ve zamansız bir tasarımdır. Nişan yüzüğü için çok popüler bir seçim.